primele 10 echipe de Cupa Mondială din toate timpurile

John Molinaro iunie 12, 2018, 1:36 pm

înainte de Cupa Mondială FIFA din această vară în Rusia, Sportsnet se uită înapoi la cele mai mari 10 echipe vreodată să har turneu.unele echipe legendare au concurat la Cupa Mondială FIFA, capturând imaginația colectivă a fanilor din întreaga lume cu jocul lor inspirat și inventiv.,

De la inaugurare 1930 concurenței în Uruguay, la ultimul turneu din 2014, organizat în Brazilia, la Cupa Mondială a fost înfrumusețat de șanțul de joc mai mari stele – Pele și Diego Maradona, cel mai important dintre ele – care a condus neamurile lor la slava pe sport e mai mare scena. alte țări, cum ar fi Olanda condusă de Johan Cruyff, nu au reușit să ridice trofeul, dar au reușit totuși să uimească și să încânte, câștigând un loc special în inimile fanilor. dar care cluburi sunt cele mai mari dintre cele mai mari? Aici sunt cele mai mari 10 echipe de Cupa Mondială din toate timpurile.,

considerată de majoritatea istoricilor și criticilor drept cea mai mare echipă de fotbal din toate timpurile. Brazilianul echipa care a concurat în Mexic lăudat o mulțime de jucători legendari — Pele, Jairzinho, Tostao, Rivelino și Carlos Alberto — și a câștigat toate cele șase meciuri pe cale să devină prima țară care a câștigat trei Cupe Mondiale.

se potrivește că Cupa Mondială din 1970 a fost prima care a fost difuzată la TV în culori., În timp ce cele mai multe alte echipe angajat un previzibil abordare alb-negru, Brazilia încântat Mexican mulțimile cu genial Technicolor stil, mai ales în final, când au spart ușa și defensive Italienii înainte de a mai mult de 100.000 de fani blocată în interiorul Orașului ciudad de Mexico iconic Estadio Azteca.

Un incredibil de echipă talentată, cu căpitanul Franz Beckenbauer, portar, Sepp Maier și gol-gol mașină de Gerd Muller servind ca investitori., Germanii au depășit o pierdere șocantă în primul tur în fața Germaniei de Est, pentru a câștiga a doua lor Cupă Mondială, spre deliciul fanilor homenation. Că germanii au reușit să câștige finala de la Munchen, depășind Johan Cruyff și o parte Olandeză care se afla la înălțimea Revoluției sale „Fotbal Total”, și-au făcut victoria cu atât mai memorabilă.

Pe Azzurri început încet în Spania, care leagă toate cele trei runda de deschidere jocuri – inclusiv împotriva Cupei Mondiale debutante Camerun – și a reușit doar să racla în sferturile de finală de piele de dintii lor., Odată ce au ajuns în faza eliminatorie, cu toate acestea, Italienii au suferit o transformare uimitoare, dispecerizarea campioni Argentina (cu Diego Maradona), o Brazilia parte de multe de spus a fost chiar mai bine decât 1970 echipa, Polonia în semifinale și periculos Vest-German echipa în finală. Victoria echipei din 1982, condusă de cele șase goluri ale turneului lui Paolo Rossi, este dovada că orice este posibil.,

Condus de neegalat Zinedine Zidane, Les Bleus romped pe teren propriu pentru prima sa Cupa Mondială de coroana, și în mare stil. Franța a pus Italia și Croația la sabie în mod maiestuos în runda knockout înainte de a umili brazilienii favorizați în finală cu o victorie categorică 3-0. Franța a fost campioană a lumii și peste un milion de fani francezi au dansat toată noaptea pe Champs Elysées.,

adesea umbrită de echipa din 1970, echipa Braziliei din 1958 a fost la fel de strălucitoare. Necunoscut lumii la începutul turneului, un Pele de 17 ani a devenit o icoană globală, conducând Brazilia pe lângă o echipă Suedeză plină de superstaruri pentru a câștiga primul său titlu la Cupa Mondială, îndreptându-se să piardă Cupa Mondială pe teren propriu în fața Uruguayului cu opt ani mai devreme. Echipa braziliană din 1958 este în continuare singura echipă sud-americană care a câștigat Cupa Mondială pe pământ European.,

proaspăt câștigătoare Euro 2008, Spania a intrat în Cupa Mondială ca favorite. O pierdere de 1-0 în Elveția în jocul lor de deschidere a pus unele îndoieli și mulți au crezut că spaniolii se vor întoarce din nou la căile lor slabe. Dar La Roja a revenit repede, iar marca lor de fotbal tiki-taka și-a copleșit adversarii în restul drumului, Andres Iniesta marcând câștigătorul timpului suplimentar împotriva Olandei în finala de la Johannesburg.,

cea mai mare echipă care nu a câștigat niciodată Cupa Mondială. Condus de legendarul cvartet de Ferenc Puskas, Sandor Kocsis, Nandor Hidegkuti și Jozsef Bozsik, „Magice Maghiari” au fost copleșitoare pre-a favorită a turneului din Elveția. Câștigătoare a medaliilor de aur la Jocurile Olimpice de la Helsinki din 1952, Ungaria a fost neînvinsă în 28 de jocuri (cu 24 de victorii) înainte de Cupa Mondială, dar a căzut victimă unei reveniri miraculoase în finala împotriva Vest-germanilor de la Berna. A fost singura lor pierdere în 50 de meciuri internaționale între 1950 și 1956.,

magicul Diego Maradona a dominat turneul din Mexic, dar aceasta nu a fost o echipă de un singur om. Maradona a fost abil instigat de hard-de lucru Jorge Luis Burruchaga, sublim talentele de Jorge Valdano, și Oscar Ruggeri, acesta din urmă o prezență solidă în centrul de Argentina apărare. Cu Maradona la cea mai bună mână diabolică a lui Dumnezeu, cineva? – mulțimile mexicane au adoptat Argentina ca echipă, deoarece națiunea sud-americană a câștigat a doua Cupă Mondială.,

o altă echipă fantastică care nu a câștigat cumva Cupa Mondială. Dispunând de Place de incomparabil Johan Cruyff și Johan Neeskens, olandezii fascinat fanii și adversarii deopotrivă cu un brand ataca de ” Fotbal Total.”Elegant și elegant, Olanda s-a jucat cu germanii în finală, dar nu a reușit să-i îndepărteze când a avut ocazia.

germanii au ieșit din poartă în Brazilia, bătând Portugalia cu 4-0 în jocul lor de deschidere. U. S., și Ghana a oferit o concurență mai acerbă în faza grupelor, la fel ca Algeria în Runda 16. Germania s-a mutat apoi în viteză mare, învingând Franța în sferturile de finală și jenând complet gazdele cu 7-1 în semifinale. Argentina și Lionel Messi i-au așteptat în finală și, deși a durat mai mult timp pentru a face acest lucru, Germania a ieșit victorioasă, revendicând a patra coroană a Cupei Mondiale și devenind prima națiune europeană care a câștigat turneul din America de Sud.