Cincisprezece memorabile momente de la jocurile Olimpice Sydney 2000

Pe 15 ani de la Ceremonia de Deschidere a jocurilor Olimpice de la Sydney, aici sunt 15 cronologică amintiri:

Sept. 15 — Cathy Freeman lumini Olimpice cazan

cazan de iluminat s-a dovedit una dintre cele mai pregnant în istoria Olimpică, cu Lumea 400m campion Cathy Freeman fiind predat torța după o finală releu în stadion cu toate de sex feminin torței, marcând 100 de ani de participare a femeilor la jocurile Olimpice.,alegerea lui Freeman a fost, de asemenea, demnă de remarcat, deoarece este aborigenă. Ea a fost recent reunit cu costumul ea a purtat pe Septembrie. 15, 2000, după ce a dispărut din cabina ei după ce a scos-o mai târziu în acea noapte.

Sept. 16 — Australienii sparge Americani, cum ar fi chitara în 4x100m ștafetă

Poate cel mai anticipat SUA-Australia showdown venit în prima noapte de medalia de concurență în bărbați 4x100m releu freestyle.înainte de Jocurile Olimpice, înotătorul american Gary Hall Jr., a scris:” îi vom zdrobi ca pe niște chitare”, într-o lucrare complementară despre Australia și înotătorii săi.sala va ancora SUA în ștafetă, pe care nu o pierduse niciodată la Jocurile Olimpice (excluzând jocurile boicotate de la Moscova din 1980). El se va confrunta cu noul superstar al Australiei, Ian Thorpe, în vârstă de 17, care mai devreme în acea noapte a câștigat 400m gratuit în timp record mondial.Hall l-a depășit pe Thorpe pe piciorul de ancoră, dar Thorpe a rezistat pentru victorie, trimițând Centrul acvatic din Sydney într-o frenezie., Cel mai memorabil, chel Michael Klim, care a rupt 100m free world record de conducere off, a condus o sesiune de Strum chitara Aussie air după Thorpe atins peretele.

Sept. 18-19 — Michael Phelps Olimpice de debut

abia a facut furori la timp, dar de 15 ani care a terminat a cincea în proba de 200 m fluture, în primul său eveniment Olimpic ar deveni cel mai medaliat Olimpic din toate timpurile.Michael Phelps a devenit cel mai tânăr S. U. A., Înotător olimpic din 1932 la Sydney și și-a arătat tinerețea luând acreditarea atletului greșit la piscină și uitând să-și lege șirurile de costume de baie înainte de prima sa cursă. Dar talentul era evident.

„băiete, tipul ăsta va fi grozav într-o zi”, a declarat analistul NBC Olympics Rowdy Gaines la emisiune.în 1999, a fost ales președinte al Consiliului Județean Arad. 19-Eric anghila

Eric Moussambani din Guineea Ecuatorială a captivat Centrul acvatic din Sydney, în timp ce înota singur în prima căldură a stilului liber de 100 m., Moussambani s-a străduit să finalizeze distanța, atingând în cele din urmă zidul în 1:52.72, cel mai lent timp din istoria olimpică.Eric anghila a primit aplauze furtunoase din partea mulțimii, recunoscând valoarea olimpică nu a triumfului, ci a luptei. Nu pentru a cuceri, ci pentru a lua parte.

Getty Images

Sept. 20-Misty supără Madame Butterfly

SUA au îmbunătățit Australia în fluturele de 200 m pentru femei, când Misty Hyman a uimit-o pe Susie O ‘ Neill, favorită la medalia de aur., O ‘ Neill, poreclit „Madame Butterfly”, a intrat în cursă ca campion olimpic și mondial și deținător al recordului mondial. Atât de iubit în Australia, fluturele a fost denumit „The Susie stroke.Hyman, în singura ei Cursă Olimpică de carieră, a convocat o înot record olimpic și American care a fost .07 în afara recordului mondial al lui O ‘ Neill. O ‘ Neill a pretins argint, șapte zecimi de secundă în urmă.

Sept. 21-femei controversate all-around final

este o noapte mulți fani gimnastică aleg să nu-și amintească., Finala feminină de all-around a fost câștigată de Andreea Răducan într-o întrecere pe podium în România, care ar fi putut fi istorică.cu toate acestea, Raducan a fost deposedat de coroană mai târziu în jocurile de la Sydney, după ce a fost testat pozitiv pentru o substanță interzisă din pastilele de medicamente la rece care i-au fost administrate de un medic de echipă. Vina a căzut pe doctor, iar femeile care au fost modernizate în clasamentul final pe medalii au spus că Răducan este merituosul câștigător.

De asemenea, în timpul finalei all-around, s-a descoperit că seiful era prea jos., A trebuit să fie resetat și tuturor gimnastelor care au concurat pe aparatul defect li s-a oferit opțiunea de a-și reface bolțile. Rusa Svetlana Khorkina, care a avut cel mai mare scor în calificări, a căzut pe bolta măsurată greșit și apoi din nou pe aparatul său de marcă, bare inegale. A ales să nu-și refacă seiful. Nu ar fi contat. A terminat pe locul 10.

Sept., 22-30-unitatea pentru cinci

Marion Jones a fost cea mai mare vedetă americană a jocurilor, deși va fi dezbrăcată de toate cele cinci medalii, inclusiv de aur în ștafeta de 100m, 200m și 4x400m, după o admitere din 2007 că a folosit medicamente de îmbunătățire a performanței care au dus la Sydney.

Sept. 24-Laura Wilkinson trece de la a opta la aur

doar un non-chinez a câștigat un titlu individual de scufundări la Sydney. Efortul șocant a venit de la Texana Laura Wilkinson.Wilkinson a sărit de pe locul opt peste cinci scufundări finale pentru a deveni primul S. U. A., femeie în 36 de ani pentru a lua platforma de aur. Ea a predominat la șase luni după ce a rupt trei oase de mijloc în piciorul drept, lovind-o pe o bucată de placaj folosită pentru antrenament. SUA ar merge 12 ani înainte de a câștiga o altă medalie olimpică de scufundări.

Sept. 25-Dunk de la mort

echipa de baschet masculin din SUA a arătat uman uneori în timpul jocurilor, învingând Lituania cu două puncte în semifinale și Franța cu 10 în finală. Dar nu Vince Carter într-un singur punct culminant.,Carter, poreclit „Half-Man, Half-Amazing”, posterized 7-foot, 2-inch Frederic Weis într-un joc preliminar împotriva francezilor cu un slam care a devenit cunoscut sub numele de” Dunk de la mort ” (Dunk of Death). Weis a fost redactat în prima rundă de New York Knicks în 1999, dar nu a jucat niciodată în NBA.

Sept. 25-softball-ul american completează revenirea

americanii au venit la Sydney călărind o serie câștigătoare de 110 jocuri, dar asta a fost rupt de Japonia în jocul de grup. A doua zi, SUA a pierdut în China. A doua zi după aceea, SUA a pierdut în Australia.,pitcherul Lisa Fernandez a condus echipa într-o curățare, sărind în duș împreună cu uniformele lor, în speranța de a rupe blestemul. A mers. SUA a câștigat următoarele cinci jocuri, inclusiv învingând China, Australia și Japonia în Runda de medalii pentru a repeta ca campion olimpic.

Sept., 25-Magic Monday

Olympic cauldron bricheta Freeman capturat 400m de aur în fața unui raportat mai mult de 110.000 de spectatori la Stadionul Australia, ca parte a, probabil, cea mai mare singură zi de competiție într-un singur sport din istoria olimpică. Magic Monday, l-au numit.

de Asemenea, în acea noapte, Michael Johnson a câștigat finala individuale Olimpice de cursa (bărbați 400m), Stacy Dragila a câștigat primul Olimpic femei cu prăjina, British recordului mondial Jonathan Edwards a câștigat prima medalie de aur la a patra Olimpiadă și Etiopian Haile Gebrselassie bate Kenyan rival Paul Tergat de .,09 de un al doilea într-un sprint final furios în 10.000 m.

9/25/00: Magic luni la Sydney Jocurile Olimpice

Sept. 27 — Miracol pe Saltea

Poate cea mai mare medalie de aur preferat merge la jocurile Olimpice a fost Greco-Roman super-grea luptător Aleksandr Karelin, care nu au pierdut un meci în 13 ani și nu s-a marcat în șase.rusul cizelat a ajuns în finala de la Sydney, căutând a patra medalie olimpică de aur. Acolo, el ar fi bătut 1-0 de Wyoming farm boy Rulon Gardner, care a sărbătorit prin a face o roată și tumbe pe saltea.

Sept., 27-Miracle on Grass

cel mai cunoscut nume de pe echipa de baseball din SUA a castoffs din liga majoră și perspective din liga minoră a fost managerul său, Tommy Lasorda.în jocul cu medalii de aur, americanii au șocat Cuba, care a câștigat toate cele 18 jocuri în drum spre medalii de aur în primele două turnee olimpice de baseball din 1992 și 1996. Ben Sheets a aruncat o lovitură de trei lovituri într-o victorie cu 4-0.

Mai mult: amintirea Echipei Olimpice de baseball a SUA din 2000

Sept. 28-cel mai bun joc de fotbal pentru femei vreodată?,într-un joc palpitant de medalii de aur, Norvegia a supărat campioana olimpică și Cupa Mondială 3-2 cu un gol de moarte subită în minutul 102, după ce americanii au forțat prelungiri cu un scor de oprire. Este singura pierdere olimpică pentru echipa de fotbal feminin din SUA în cinci turnee.

Norvegia Dagny Mellgren marcat câștigător după o ricosat mingea a lovit brațul stâng, determinând pe unii să spună că a meritat un handbal de apel.

Oct., 1 – „Cele mai bune jocuri olimpice vreodată”

ceremonia de închidere a inclus Greg Norman lovind mingi de golf moi în mulțime, Paul Hogan ca Crocodile Dundee, bananele în pijamale și Elle Macpherson mergând pe o pistă pe un plutitor care seamănă cu o cameră foto.

Mai memorabil, Juan Antonio Samaranch a declarat Sydney 2000 a fi „cele mai bune Jocuri Olimpice vreodată” în închiderea adresa lui finală jocurile Olimpice de președintele CIO.