Patnáct nezapomenutelné okamžiky ze Sydney 2000 Olympijských her

Na 15. výročí Slavnostního Zahájení Olympijských hrách v Sydney, zde jsou 15 chronologické vzpomínky:

Září. 15-Cathy Freeman lights Olympic cauldron

osvětlení kotle se ukázalo jako jedno z nejvíce dojemných v olympijské historii, s mistryní světa 400m Cathy Freemanovou byla předána pochodeň po závěrečné štafetě na stadionu se všemi ženskými pochodněmi, což znamenalo 100 let účasti žen na olympijských hrách.,

volba Freemana byla také pozoruhodná, protože je domorodá. Nedávno se znovu setkala s oblekem, který nosila v Září. 15, 2000, poté, co zmizela z její šatny poté, co ji sundala později v noci.

září. 16-Australané rozbít Američany jako kytary v 4x100m relé

snad nejočekávanější USA-Austrálie showdown přišel na první noc medailové soutěže v pánské 4x100m freestyle relé.

před olympiádou, otevřený americký plavec Gary Hall Jr., napsal, „rozbijeme je jako kytary,“ v jinak bezplatném díle o Austrálii a jejích plavcích.

hala by ukotvila USA ve štafetě, kterou na olympiádě nikdy neprohrála (s výjimkou bojkotovaných her v Moskvě 1980). Čelil by nové australské superstar, 17letému Ianu Thorpovi, který předtím v noci vyhrál 400 metrů zdarma ve světovém rekordním čase.

Hall přelstil Thorpe na kotevní noze, ale Thorpe se držel za výhru a poslal Sydney Aquatic Center do šílenství., Nejpamátnější byl holohlavý Michael Klim, který překonal 100 metrů volný světový rekord, který vedl Aussie Air guitar strum session poté, co se Thorpe dotkl zdi.

září. 18-19-olympijský debut Michaela Phelpse

v té době se sotva dostal na titulky, ale 15letý muž, který skončil pátý v motýli 200 m na své první olympijské akci, by se nakonec stal nejvíce zdobeným olympionikem všech dob.

Michael Phelps se stal nejmladším USA., Olympijský plavec od roku 1932 v Sydney a ukázal své mládí tím, že vzal špatného sportovce pověření k bazénu a zapomněl svázat své plavky struny před jeho prvním závodem. Ale talent byl zřejmý.

„chlapec, tenhle chlap bude skvělý jeden den,“ řekl analytik NBC Olympics Rowdy Gaines ve vysílání.

FLASHBACK: Michael Phelps na olympijských hrách v Sydney 2000

září. 19-Eric úhoř

Eric Moussambani z Rovníkové Guiney zaujal Vodní centrum Sydney, když plaval sám v prvním žáru 100 metrů freestyle., Moussambani se snažil dokončit vzdálenost, nakonec se dotkl zdi za 1: 52.72, nejpomalejší čas v olympijské historii.

Eric úhoř obdržel bouřlivý potlesk od davu, který uznal olympijskou hodnotu nikoli triumfu, ale boje. Ne dobýt, ale zúčastnit se.

Getty Images

Září. 20-Misty rozrušuje Madame Butterfly

USA zlepšily Austrálii v ženském motýlu 200m, když Misty Hyman ohromila těžkou zlatou medaili oblíbenou Susie O ‚ Neill., O ‚Neill, přezdívaný „Madame Butterfly“, vstoupil do závodu jako úřadující Olympijský a světový šampion a světový rekordman. Tak milovaný v Austrálii, motýl byl označován jako “ Susie mrtvice.“

Hyman, ve své jediné kariéře olympijský závod, svolal Olympijský a americký rekord plavat, který byl .07 mimo světový rekord O ‚ Neilla. O ‚ Neill si připsal stříbro, sedm desetin sekundy za ním.

září. 21-kontroverzní ženské všestranné finále

je to noc, kterou si mnozí fanoušci gymnastiky rozhodnou nepamatovat., Celkové finále žen vyhrála Andreea Raducanová v rumunské etapě, která mohla být historická.

Raducan byl však později v Sydney Games zbaven koruny poté, co byl pozitivně testován na zakázanou látku z pilulek na studenou medicínu, které jí dal týmový lékař. Vina padla na lékaře a ženy, které byly vylepšeny v konečném pořadí medailí, údajně řekly, že Raducan je zaslouženým vítězem.

také během celého finále bylo zjištěno, že klenba byla nastavena příliš nízko., Musel být resetován a všichni gymnasté, kteří soutěžili o vadný přístroj, dostali možnost znovu provést své klenby. Ruska Světlana Khorkinová, která měla v kvalifikaci nejvyšší skóre, spadla na špatně měřenou klenbu a pak znovu na její ochranné známky, nerovné tyče. Rozhodla se, že svůj trezor neobnoví. Na tom by nezáleželo. Skončila 10.

září., 22-30 — pohon na pět

Marion Jonesová byla největší Americká hvězda ze Hry, i když by být zbaven všech jejích pět medailí, včetně zlaté na 100m, 200m a 4x400m relé, po roce 2007, přijetí, že ona drogy zvyšující výkonnost, vedoucí až do Sydney.

září. 24-Laura Wilkinson jde z osmého na zlato

pouze jeden non-Číňan vyhrál individuální titul potápění v Sydney. Šokující snaha přišla od Texasanky Laury Wilkinsonové.

Wilkinson skočil z osmého místa přes pět ponorů finálového kola a stal se prvním USA., žena za 36 let, aby se platform zlato. Zvítězila šest měsíců poté, co zlomila tři střední kosti v pravé noze a bouchla ji na kus překližky používaný k tréninku. USA by šly 12 let, než by získaly další olympijskou potápěčskou medaili.

září. 25-Dunk de la mort

basketbalový tým USA vypadal během her lidsky, porazil Litvu o dva body v semifinále a Francii o 10 ve finále. Ale ne Vince Carter V jednom zvýraznění.,

Carter, přezdívaný „Half-Man, Half-Amazing“, posterized 7-foot, 2-inch Frederic Weis v přípravném kole proti Francouzům s slam, který se stal známým jako „Dunk de la mort“ (Dunk of Death). Weis byl draftován v prvním kole New York Knicks v roce 1999, ale nikdy nehrál v NBA.

září. 25-Americký softball dokončí comeback

Američané přišli do Sydney na koni 110-game vítěznou sérii, ale to bylo prasklo Japonsko ve skupinové hře. Druhý den USA prohrály s Čínou. Den poté USA prohrály s Austrálií.,

nadhazovač Lisa Fernandez vedla tým v očistě, skočila do sprchy spolu se svými uniformami, v naději, že zlomí prokletí. Fungovalo to. USA vyhrál dalších pět her, včetně bití, Čína, Austrálie a Japonsko v medaili kolo opakovat jako Olympijský vítěz.

Září., 25 — Magic pondělí

Olympijské kotel lehčí Freeman zachytil 400m zlato v přední části hlášeno více než 110.000 diváků na Stadionu Austrálie jako součást snad největší jediný den soutěže v jednom sportu v Olympijské historii. Magický pondělí, říkali tomu.

Také tu noc, Michael Johnson vyhrál svůj poslední individuální Olympijský závod (muži 400m), Stacy Dragila vyhrál první Olympijské žen tyči, Britský světový rekordman Jonathan Edwards vyhrál svou první zlatou medaili ve své čtvrté Olympijské hry a Etiopský Haile Gebreselassie porazil Keňan rival Paul Tergat .,09 sekundy v zuřivém závěrečném sprintu na 10 000 m.

9/25/00: magické pondělí na olympijských hrách v Sydney

září. 27 — Zázrak na Podložce

Možná největší zlatou-medaili oblíbené jel na Olympiádu byl Řecko-Římský super-heavyweight zápasník Alexandr Karelin, který se ztratil zápas v 13 letech a nebyly skóroval na v šest.do finále v Sydney se probojoval vytesaný Rus, který usiluje o čtvrtou olympijskou zlatou medaili v řadě. Tam by ho porazil 1: 0 Wyoming farm boy Rulon Gardner, který slavil tím, že udělal kolečko a kotrmelec na podložce.

září., 27-zázrak na trávě

nejznámějším jménem amerického baseballového týmu castoffs major-league A minor-league prospects byl jeho manažer Tommy Lasorda.

ve hře o zlaté medaile Američané šokovali Kubu, která vyhrála všech 18 svých her na cestě ke zlatým medailím na prvních dvou olympijských baseballových turnajích v letech 1992 a 1996. Ben Listy hodil tři-hit shutout v 4-0 vítězství.

Více: vzpomínka na americký olympijský baseballový tým z roku 2000

září. 28-Nejlepší ženský fotbalový zápas vůbec?,

V napínavém zlata-medaile hry, Norsko narušit panující Olympijských a Světového Poháru mistr USA 3-2 s náhlou smrt gól ve 102. minutě poté, co Američané byli nuceni volný čas zastavení-čas skóre. Je to jediná olympijská prohra amerického ženského fotbalového týmu na pěti turnajích.

Norský Dagny Mellgren skóroval vítězku poté, co jí odražený míč zasáhl levou ruku, což způsobilo, že někteří říkali, že si zasloužili házenou.